Milyen gyógytorna gyakorlatok tudnak segíteni vállfájdalom esetén?

gyógytorna

A mozgásszerveket érintő betegségek, állapotok akár jelentősen rányomhatják bélyegüket az életminőségre. Nem véletlen, hogy az érintettek szeretnének végleges, mellékhatások és fájdalom nélküli megoldást találni. A gyógytorna ehhez kínálkozik remek választásnak. A vállízület a test legnagyobb mozgásterjedelemmel rendelkező ízülete. Nem csoda hát, hogy ha probléma van vele, akkor ez komoly életminőség romlást okozhat.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az idősebb betegeknél általában porckopás jelent gondot, fiatalabb pácienseknél pedig a gyenge izmok, valamint a beszűkült mozgástér játszik szerepet a vállsérülések kialakulásában.  A vállakkal kapcsolatban a csontok, az izmok és az inak is megsérülhetnek. Baleset, túlerőltetés egyaránt vezethetnek ilyen problémákhoz, de idősebb korban a degeneratív ízületi elváltozások is felelőssé tehetőek.

Vannak olyan weboldalak (mint például a gyogytornaszom.hu), ahol panaszonként megnézheti, hogy milyen gyógytorna gyakorlatokat lehet alkalmazni. A vállfájás egyébként nem csak sérülésre vezethető vissza. A laza szalagokkal hozható összefüggésbe a vállficam, mely komoly fájdalmakkal jár. Ilyenkor legalább 3-4 hét rögzítési időre van szükség, mely során már végezhetőek az úgynevezett ingagyakorlatok. Amint a helyzet javult, izomerősítő feladatokat végeznek a páciensek, de többféle egyéb terápia is szóba jöhet.

Az úgynevezett befagyott váll szindróma esetében a váll mozgatása fájdalommal jár. Mivel ennek következtében még kevésbé mozgatja azt a páciens, így megvastagodik az ízületi tok, és az izmok is rövidebbé válnak. A háttérben általában egy-egy baleset utáni mozgáshiány állhat, de a szakemberek szerint cukorbetegséggel és hormonális problémákkal is összefüggésbe hozható az állapot. A gyógytorna ezen éppen úgy segíthet, mint a váll nyáktömlőinek begyulladásán, vagy a már sokkal többeket érintő vállízületi kopáson.

 

Ez utóbbi ugyan természetes folyamat, de ha mozgásszegény életet él a beteg, az még inkább előrehaladott állapottal jár együtt. Érdemes időben szakemberhez fordulni, és a kezelési terv felállítása után a rendszeres gyógytorna kínálta előnyöket választani. Az odafigyelést és a megfelelő mozdulatsorokat a szervezet az öngyógyító képességeinek beindulásával, és fájdalommentességgel hálálja meg. Miért élne együtt a fájdalommal, ha a gyógytorna mellékhatások nélküli segítségként áll rendelkezésre?

Vélemény, hozzászólás?